U17 EURO: Tournament Information

U17 EURO.jpg

U17 EURO: Tournament Information

All you need to know ahead of Ireland's Under 17 Championship campaign that kicks off on Saturday.
3rd May 2018

England will stage the 16-team UEFA European Under-17 Championship from 4 to 20 May. Fifteen teams qualified from the elite round to join the hosts.

The draw

Group A: England (hosts), Switzerland, Italy, Israel

Group B: Slovenia, Norway, Portugal, Sweden

Group C: Republic of Ireland, Bosnia and Herzegovina, Denmark, Belgium

Group D: Serbia, Netherlands, Germany, Spain (holders)

Ticketing

On sale now: ticketing hub

Final tournament calendar

Group stage: 4/5, 7/8, 10/11 May
Quarter-finals: 13/14 May
Semi-finals: 17 May
Final: 20 May

Full schedule 
Group stage
Friday 4 May:

Group A
Italy v Switzerland: 13:00, St George's Park
England v Israel: 19:00, Chesterfield FC
Group B
Portugal v Norway: 13:00, Walsall FC
Slovenia v Sweden: 19:00, St George's Park

Saturday 5 May:
Group C
Denmark v Bosnia and Herzegovina: 12:30, Loughborough University
Republic of Ireland v Belgium: 17:45, Loughborough University
Group D
Germany v Netherlands: 15:00, Walsall FC
Serbia v Spain: 17:45, Burton Albion

Monday 7 May:
Group A
Switzerland v Israel: 12:30, St George's Park
England v Italy: 15:00, Walsall FC
Group B
Norway v Sweden: 12:30, Burton Albion
Slovenia v Portugal: 15:00, Chesterfield FC

Tuesday 8 May:
Group C
Republic of Ireland v Denmark: 13:00, St George's Park
Bosnia and Herzegovina v Belgium: 19:00, Rotherham United
Group D
Serbia v Germany: 13:00, Loughborough University
Netherlands v Spain: 19:00, Burton Albion

Thursday 10 May:
Group A
Switzerland v England: 19:00, Rotherham United
Israel v Italy: 19:00, St George's Park
Group B
Sweden v Portugal: 13:00, Burton Albion
Norway v Slovenia: 13:00, Loughborough University

Friday 11 May:
Group C
Bosnia and Herzegovina v Republic of Ireland: 13:00, St George's Park
Belgium v Denmark: 13:00, Chesterfield FC
Group D
Netherlands v Serbia: 19:00, Loughborough University
Spain v Germany: 19:00, Walsall FC

Knockout phase

Sunday 13 May:
Quarter-final: 14:00, Rotherham United
Quarter-final: 18:00, Burton Albion

Monday 14 May:
Quarter-final: 13:00, Walsall FC
Quarter-final: 19:00, Chesterfield FC

Thursday 17 May:
Semi-final: 13:00, Rotherham United
Semi-final: 19:00, Chesterfield FC

Sunday 20 May:
Final: 18:15, Rotherham United

Knockout system (venues allocated after group stage)
Quarter-final 1: Winner Group A v Runner-up Group B: 
Quarter-final 2: Winner Group B v Runner-up Group A
Quarter-final 3: Winner Group C v Runner-up Group D
Quarter-final 4: Winner Group D v Runner-up Group C

Semi-final 1: Winner quarter-final 1 v Winner quarter-final 3
Semi-final 2: Winner quarter-final 2 v Winner quarter-final 4

Final: Winner semi-final 1 v Winner semi-final 2

Venues

Burton-upon-Trent 
Burton Albion Stadium (capacity: 6,900) – five games including a quarter-final
St George's Park Stadium (capacity: 500)  – six games
Chesterfield
Chesterfield FC Stadium (capacity 10,335) – five games including the opening match, a quarter-final and a semi-final
Loughborough
Loughborough University Stadium (capacity: 3,400) – five games
Rotherham
Rotherham FC Stadium (capacity: 12,000) – five games including the final
Walsall 
Walsall FC Stadium (capacity: 11,000) – five games including a quarter-final

Match officials

Referees
Horaţiu Fesnic (ROU)
Juri Fischer (EST)
Robert Harvey (IRL)
Dennis Higler (NED)
Halil Meler (TUR)
Tihomir Pejin (CRO)
Zbyněk Prsoke (CZE)
Vilhjálmur Alvar Thórarinsson (ISL)

Assistant referees
Georgi Doynov (BUL)
Dan Petur Højgaard (FRO)
Péter Kóbor (HUN)
Chasan Koula (GRE)
Vladislav Lifciu (MDA)
Rza Mammadov (AZE)
Douglas Potter (SCO)
Vytis Snarskis (LTU)
Robert Steinacher (AUT)
Yuriy Tikhonyuk (KAZ)
Levan Todria (GEO)
Volodymyr Vysotskyi (UKR)

Fourth officials
Robert Hennessy (IRL)
Keith Kennedy (NIR)
Tim Marshall (NIR)
Bryn Markham-Jones (WAL)